Magyar Olimpiai Akadémia 79. Vándorgyűlése
A falunak abban a megtiszteltetésben volt része, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia, a 79. Vándorgyűlését itt tartotta meg, melynek szervezésében és lebonyolításában mi is kivettük a részünk. Az egésznapos rendezvény fantasztikus hangulatban telt. Erről bővebben olvashatnak az alábbi linken.
Καλή πατρίδα σύντροφε! filmvetítés
Szeretettel várunk mindenkit, a Καλή πατρίδα σύντροφε! című film vetítésén, melyen a vágatlan verziót tekinthetik meg, magyar és görög felirattal.
Az eseményen beszédet mond Hristodoulou Konstantinos az MGOÖ elnöke,Pantelis Karakasis, Csonka Krisztina Ágnes a Nikosz Beloiannisz Művelődési Ház és Könyvtár intézményvezetője.
Az előadás ingyenes!
“Ευτυχία” című film vetítése Beloianniszban
A Syllogos bemutatja az Eftichia című filmet, a Tanweer Productions és Angelos Frantzis rendező alkotását, a 2019-es év legnagyobb görög filmprodukcióját. A film a hányattatott életétű Eftichia Papagiannopoulou, a görög zene csodálatos tollú költőnőjének nagyszerű műveit mutatja be, amelyet Katerina Bey írt meg, ihletet merítve ennek a túláradó, rendhagyó és úttörő női szenvedélyéből és gyengeségeiből. A népdal kitörölhetlen nyomát hagyva maga után. Egyedülálló személyisége és dalszövegei is tükrözték, amelyeket a legnagyobb és legmaradandóbb slágerekké alakították át. Mint pl. a „Περαμένες μου αγάπες”, „Όνειρο απατηλό”, „Είμαι αετός χωρίς φτερά”, „Ηλιοβασιλέματα”, „Η φαντασία”, „Είσαι η ζωή μου”, „Μαντουμπάλα”, „Αγ. Αποστόλη το κουτούκι”, „Πετραδάκι”, „Μου σπάσανε τον μπαγλαμά”, „Δύο πόρτες έχει η ζωή ”, („Το τελευταίο βράδυ μου”), „Ρίχτε στο γυαλί φαρμάκι”. Intenzív és kalandos életet élt, kezdetben színésznőként, tanárként és költőnőként.
Görögországban karriert futott be, majd később fontos és népszerűbb dalszövegíróvá vált. Költészetének nagy értékét jóval később, halálát követően ismerték fel. 1948-ban kezdett dalszövegeket írni, és 200 és 300 drachma közötti összegekért adta el őket. De mivel szerencsejáték függő volt, rengeteg pénzt el is veszített. Amikor megírta a dalszöveget, feladta szerzői jogait. Számos lírai alkotása aratott nagyon nagy sikert, a kor nagy zeneszerzőinek közreműködésével, mint Vasilis Tsitsanis, Manolis Chiotis, Manos Chatzidakis, Apostolos Kaldaras stb.
Καθαρά Δευτέρα – Tiszta hétfő
A Tiszta Hétfő (vagyis Αποκριές- από κρέας, hús nélküli), a hús elhagyásának, vagyis a böjti
időszak kezdete a Farsang után.
Ez munkaszüneti nap Görögországban és szinte minden család kimegy egy kis kirándulás erejéig a
szabadba. Az ég megtelik színes papírsárkányokkal. Minden gyerek sárkányt ereget.
A pékségek polcain e napon csak lagánát (λαγάνα) árulnak.
Az emberek Kali Szarakoszti! -t (Καλή Σαρακοστή! vagy Καλά Κούλουμα!) kívánnak egymásnak. A Tiszta Hétfő napján régen a háziasszonyok az összes edényt kitisztították, amiben húsos ételt főztek addig, onnantól kezdve csak hús nélküli ételeket főztek, a böjtnek megfelelően, egészen húsvétig.
A menü a következőkből állhat Tiszta Hétfő napján: tenger gyümölcsei (θαλασσινά) polip (οχταπόδι), tintahal(καλαμαράκια), sárgaborsó püré -φάβα, χαλβάς – chalvas – kisajtolt szezámmagból készült édesség, amelyet belül különböző magvak gazdagíthatnak, otthoni változata a búzadarából , rengeteg cukorból és olajból készült, ebbe tehetünk diódarabokat, nagy gigantes (γίγαντες) bab sok hagymával és petrezselyemmel, taramas (ταραμάς) – halikra, rózsszín vagy fehér, szarmadákia (σαρμαδάκια)-szőlőlevélbe töltött kapros, újhagymás főtt rizs citromosan) esetleg tzatzikivel.
Kata és a Hóember
Sok szeretettel meghívunk Titeket a Karácsonyi műsorunkra! Az előadást az Eleven Társulat mutatja be, melynek címe: Kata és a Hóember.
Dr. Zacher Gábor előadása a Művházban
A belépés ingyenes. A rendezvényt szervezte: Nikosz Beloiannisz Művelődési ház és Könyvtár